Nincs ilyen widget!

Csináljunk loftot – 2. rész

A múlt héten arról beszéltem, milyen burkolatokat érdemes alkalmazni, ha lakásunknak loft hangulatot szeretnénk kölcsönözni. Ezen a héten a konyhák és fürdőszobák "loftosításáról" ejtek néhány szót.

Az ilyen ipari jellegű lakások legfontosabb ismérve a nagy, egybefüggő terek építése. Miután a konyha és az étkező szerves része a nappalinak, érdemes a két helyiség igényeit együtt figyelembe venni. Burkolatok terén célszerű ugyanazt használni, mint a nappalinál, hogy nagy, egybefüggő, "iparias" teret kapjunk. A korábban említett beton, és műgyanta burkolatokon kívül szóba jöhetnek egyéb speciális padló felületek, például a gumi (számos változatban,  egész jó áron kapható itt), vagy a különböző laminátumok.  Gyönörű, magasfényű, és extra kopásálló felületek képezhetőek Resofloor-ral.
Elkanyarodva a burkolatokról, beszéljünk kicsit a konyha bútorozásáról. Egy loftot gyakorlatilag bármilyen stílusban be lehet rendezni, ha szakértelemmel végzik a végeredmény biztosan nyerő lesz, hiszen a nagy terek, a belmagasság önmagában nagyvonalú enteriőrt eredményez. Ha nem ilyen szerencsések az adottságaink, akkor legegyszerűbben a hight-tech és a vintázs hangulatok keverésével érhetünk el loft hatást. Ha a konyhánkat ultra-modernre dizájnoljuk, azzel nem nagyon lehet melléfogni.  Pénztárca kímélő és gyors megoldás, ha IKEA konyhát választunk. Frontoknak a magasfényűt (Abstrakt fehér, vagy szürke), az inox felületeket (Rubrik rozsdamentes) és még az egyszerű feketét (Applad - ez lesz a legolcsóbb) javaslom. Jó, ha az ipari jelleg kiemelésére valamilyen extrém páraelszívót választunk. Nagy kedvencem a Falmec Quasar Top, de az  ára nem piskóta (275 000 Ft), hasonló például, csak sokkal olcsóbb a Gorenje DVG, amely az Interneten már 90 000 Ft-ért elvihető.Minden valamire való loftnak van konyhaszigete... :) Ez persze nem elhatározás, sokkal inkább hely kérdése. Ha konyhaszigetet szeretnénk, egy dologra figyeljünk: ne válasszuk szét a mosogatás és a főzés funkcióját. Gondoljunk csak bele, ahogy az éppen kifutó tejet próbáljuk a padló felett átemelni a mosogatóba... Ugyan a szép fényképeken legtöbbször ez nem valósul meg, a főzőlap leválasztása akkor sem praktikus. Az ultra-modern konyhának is jól áll, sőt finomít a ridegségén, ha a különböző napi használatú kütyüket (vagy egyszerűen csak szép dolgokat), kilógatunk, polcra helyezünk, stb. A különböző inox polcok, kampók, kiegészítők jól mutatnak a pult környékén.

A modern bútorunkhoz válasszunk retro, vagy régi ipari lámpákat.  A pult feletti burkolat is lehet régi, kopott, vagy régies, mint például a bontott tégla (impregnálva tökéletesen alkalmas lesz ide is), vagy a kismetró csempe kötésbe rakva.  Elegáns lehet még a természetes kő is (amely pultnak ugyan kényes, de burkolatként megfelel és jól mutat). Hidegebb hatást érünk el a ma népszerű színezett-edzett üvegtáblákkal, vagy fém burkolatokkal.

A fürdőszoba még a loftokban is - jellemzően - egy leválasztott terület, itt egy kicsit elvonatkoztathatunk a többi helyiségtől. Én azért azt javaslom - és  mint lakberendező, mindig ezzel élek - a kevesebb több. Nem jó, ha a nézelődés során több burkolatba is beleszeretünk, és úgy elégítjük ki birtoklási vágyunkat, hogy minden vizes helyiségbe betervezzük valamelyiket. Nyeljünk egy nagyot, válasszuk ki egyet-kettőt, és következetesen azt vigyük végig a lakáson. Egy használható praktika például, ha a padlóra ugyanazt a burkolatot fektetjük le (ezzel megteremtjük az összhangot), és a falak kapnak különböző csempét, amellyel minden helyiség más egyéniséget kaphat.  A loftokra a letisztultság jellemző. Ha a fenti fürdőszobát megnézzük, ott például ugyanaz került a falra, mint a padlóra, a tér mégsem egyhangú, a szinteltolások, az oszlop és a visszatükröződő felületek dinamikát visznek bele.Ne válasszunk átlagos burkolatot. A nagy terek megengedik a nagyobb osztású lapokat. Kisebb helyiségbe válasszunk extrém kicsi osztást, mint például a mozaikot, vagy homogén felületet (például a már említett mikro-cementet). Formákban ragaszkodjunk a minél egyszerűbbhöz. A struktúrákkal játszhatunk: itt is jól mutat a tégla (impregnálva itt sem fog kellemetlenségeket okozni) és a sima felületek kombinációja,  számos cég forgalmaz például teljesen vízálló festék rendszert (többek között a Tikkurila), amelyek garantáltan bírják akár a zuhanyzó vízmennyiségét is.

Ha nem szeretjük a hideg, modern felületeket, bátran induljunk egy régies hangulat irányába. Jól mutatnak a magukban álló (esetleg lábas) kádak, a szokatlan felületek (például fa), a kedves régi tárgyak elszórva. Az én kedvencem pedig a kettő ötvözése.... :)

Remélem hasznosnak találtátok az összefoglalót. Jövő héten jön a sorozat utolsó, bútorozással kapcsolatos bejegyzése.

Az első rész ITT olvasható.

Képek forrása: itt, itt, itt és itt

süti beállítások módosítása