- 2011.01.28. 00:06
A japán származású Maki Stevenson nevével és munkásságával már több fórumon is találkozhattunk. Chef Maki néven számos írott és online médiumban osztja tanácsait egészséges táplálkozás témakörben, és ismerteti meg a hazai hobbiszakácsokat más kultúrák alapanyagaival. Ezen kívül vagyunk egy páran, akik a Makiék lakásán berendezett főzőiskolában, értő kezek segedelmével sajátítottuk el a különleges receptek elkészítésének tudományát.
Szerdán Újlipótvárosban jártam, hogy egy kellemes ebéd elköltése közben interjút készítsek Makival a Dekooder részére. Többször voltam már itt barátként és tanítványként is. Téli gönceimtől megszabadulva követem a finom illatokat: hatalmas tér fogad, a kilenc hónapos Ezra hátul játszik a nappali részen, Maki az utolsó simításokat végzi az ebédünkön a konyhapultnál. Fura szöttyöt (szárított bonito pelyhet) szór a japán pizzának is nevezett lepényre, az okonomiyaki-ra , a kis darabok a hő hatására mozognak az ételen. Mintha még élnének, pedig ezeket a halakat már bedarálták … Az asztal megterítve, finom falatok mellett beszélgetünk arról, hogyan kerül valaki Amerikából Magyarországra, és alapít főzőiskolát Budapest szívében.
M: Bandival, a férjemmel az egyetemi éveink alatt ismerkedtünk meg Amerikában egy házibuliban. Fél éve jártunk, amikor Bandinak haza kellett jönnie Magyarországra. Egy darabig kétlaki életet éltünk, aztán ideköltöztem hozzá, 1999-ben pedig összeházasodtunk. Később ismét Amerikába költöztünk, ahol a test és az étel kapcsolatával foglalkozó New York-i Natural Gourmet Institute for Health and Culinary Arts-on szereztem diplomát, 2003-tól pedig olyan remek éttermekben dolgoztam, mint a Megu és a Craft.
P: Valaki mesélte, hogy a Meguban Eviannal főztétek a rizst, ez igaz?
M: Igen, így volt. Igazság szerint, én nem rajongok az Evianért, de a víz tényleg nagyon fontos része a főzésnek. Nem olyan rég az egyik legnevesebb amerikai szakácsiskola, a CIA (Culinary Institute of America) meghívott hat japán mesterszakácsot, hogy tartsanak bemutatót. Mindegyik otthonról hozott vizet a főzéshez. Magyarországon sajnos nagyon kemény a víz, hiába használok filteres víztisztítót, egész más íze lesz az ételnek, a teának, mint például Japánban, ahol sokkal lágyabb, finomabb a csapvíz.
P: Aztán visszajöttetek Magyarországra.
M: Igen, Bandi cége Magyarországon ajánlott munkát neki, így jöttünk. Most már könnyebb volt a beilleszkedés: várt itthon a lakásunk, vártak a barátaink.
P: És egyszer csak bevillant, hogy most főzőiskolát kell nyitnom?
M: Nem volt ez ennyire evidens. Mindenfélével kísérleteztem. Amerikában jól működi k a házi szakács műfaja: egy képzett séf bevásárol és megfőz a megrendelő saját lakásán. Akár hétköznapokon, akár valamilyen kivételes alkalommal. Próbálkoztam vele, de Budapesten erre nem volt kereslet. Majd étel házhozszállítással foglalkoztam. Azzal még csak-csak megbirkóztam, hogy egy hat négyzetméteres konyhában, egy nem egész 30 cm pultfelületen főztem legalább négyféle menüt egy nap (candida diétást, cukorbeteg menüt, laktózmentest, vegán, stb.), de a házhozszállítás kifogott rajtam. Gondoltam, sportos és környezetkímélő megoldást választok, biciklivel viszem házhoz az ételt. Ez a koncepció a rózsadombi kuncsaftokon megbukott…
P: Ezután jött az iskola ötlete?
M: Az iskola megnyitása szinte véletlenül történt. A barátaim sokszor kértek meg rá, hogy tanítsak meg egy-egy receptemet nekik. Az egész úgy indult 2007-ben, hogy néhány barát összejött egy közös hétvégi főzésre. Aztán egyre tágabb körben merült fel az igény az órákra, végül kibéreltük ezt az újlipótvárosi lakást a hatalmas konyhával.
P: De, ha jól emlékszem, itt a kezdetek óta már történt változás.
M: Igen, kibontottuk a falat a konyha és a nappali közt, és csináltattunk egy új, gázfőzővel felszerelt, kerekeken guruló rozsdamentes acél pultot, így több ember tud kényelmesen együtt főzni. A pultot szét lehet szerelni két részre, ha buli van nálunk, csak kigörgetem a fal mellé, az egyiken a hidegkonyha, a másikon az italok vannak. Nagyon praktikus.
P: Tényleg nagyon klassz. Úgy tudom, most már van segítséged is.
M: Igen, amióta kisfiam, Ezra megszületett, vannak vendégoktatóim. Így több tanfolyamot tudunk tartani. Lassan elgondolkodunk a bővülés lehetőségein…
P: Nagyon izgalmasan hangzik! Egyébként - mindig is kíváncsi voltam - honnan szerzed az ihletet a sok-sok új recepthez?
M: Először a tematikát szoktam meghatározni , most például farsangi receptek köré építjük fel a legközelebbi órát. Gondolkodtam, milyen farsangi ételeink vannak, hát leginkább a fánk jutott eszembe, meg az ahhoz nagyon hasonló lángos. Akkor átgondoltam, hogy lehetne ezeket egészségesen, zsiradék nélkül elkészíteni, aztán improvizálok. Épp most sült ki a kísérleti csokis fánk…
P: Ez zseniálisan jó lett! Kíváncsi vagyok, hogy aki ennyire jól főz, hol szeret igazán enni…
M: Vannak kedvenc helyeim. New Yorkban például a Nyonya-t szeretem nagyon. Ha pedig igazi japánra vágyom, szívesen látogatok el Bécsbe, az operától néhány perc sétára eső Tenmaya étterembe.
P: Még a végére árulj el egy titkot: ha kísérleteznék a japán konyhával, hol találok hozzávalókat?
M: Majdnem mindent helyi üzletekből szerzek be, főleg a Lehel piacról, vagy a Nagy Csarnokból és a város számos bio boltjából. Az órákon kizárólag olyan alapanyagokat használunk, amelyek itthon beszerezhetőek, így a receptek bármikor elkészíthetőek a tanulók saját otthonában is. A „magánkonyhám” részére viszont Bécsben, egy Naschmarkt melletti kis boltból szerzem be a japán különlegességeket.
P: Köszönöm a tippet! És köszönöm az ebédet meg a vidám beszélgetést. Nagyon sok sikert kívánok, és sok boldogságot a további babázáshoz!
Maki főzőiskolájáról, az órarendről bővebben a www. makifood.com weboldalon szerezhetsz információt.
A Makifood blogján pedig rengeteg hasznos ötletet kapsz, hogyan főzzél egyszerűen egészségesen finomat.