Nincs ilyen widget!

Electrolux Design Lab 2014

A nemzetközi ipari-formatervező pályázat élén a kínai Pan Wang végzett Future Hunter-Gatherer (a jövő vadász-gyűjtögetője) elnevezésű pályaművével. A természet ihlette koncepció igazi élménnyé teszi az élelmiszerek beszerzését, és közben arra is megtanít, valójában honnan származnak az ételek. A verseny második helyezettje Fulden Dehneli lett, hordozható, újratölthető levegőtisztító golyóival (Lotus), a harmadik helyen pedig Michał Pośpiech végzett ultrakönnyű, repülő szerkezeteivel, melyek megtisztítják a városi levegőt (UrbanCONE).
(Ha a hivatalos sajtóközleményen túl a szubjektíven objektív személyes élménybeszámolóra is kíváncsi vagy, ITT elolvashatod!)

edl donto parizs 2014 31.jpg

A párizsi döntőn a hat legjobb versenyző – köztük a magyar pályázó, Kovács Apor – személyesen prezentálta elképzelését a zsűrinek, ahol Pan Wang alkotását, a Future Hunter-Gatherer készüléket választották a legjobbnak. A pályázó elképzelése szerint, koncepciója egy hologram segítségével, halakkal teli tavat, gyümölcsöskertet, vagy épp vadakkal teli erdőt vetít körénk, és a virtuális vadászatunk során összegyűjtött élelmiszereket rögtön felírja a bevásárló listánkra. „Úgy érzem, már nincs kapcsolat az emberek és az élelmiszerek forrása között. Szupermarketekben vásárolni annyira egyszerű, hogy a legtöbben már elfelejtették, honnan is jönnek valójában az alapanyagok.” – mondta el ötletéről a fiatal formatervező. „Ez a koncepció őszintén és játékosan, mégis tanító jelleggel közelíti meg az élelmiszer beszerzés, a táplálkozás kapcsán felmerülő ökológiai kérdéseket, és a fogyasztói tudatosságot” – mondta Lars Erikson, a zsűri elnöke.
edl donto parizs 2014 30.jpg

Az Electrolux Design Lab zsűrije, Lars Erikson, az Electrolux formatervezési igazgatója, Margareta van den Bosch, a H&M kreatív tanácsadója, és a Svéd Ipari Formatervezési Alapítvány ügyvezető igazgatója, Robin Edman, Fulden Dehneli török pályázó Lotus elnevezésű koncepciójának ítélték a második helyezést. A Lotus egy okos eszköz, mely a sokoldalú és mobil légtisztítást helyezi a középpontba. Ez a kifejezetten otthoni használatra tervezett termék egy központi légtisztító elemből, és három különálló, speciális célra tervezett tölthető egységből áll. A Tisztaság Golyó, Illat Golyó és Pára Golyó használható akár a konyhában, hálóban, vagy épp a gardróbszekrényben.

edl donto parizs 2014 29.jpgA harmadik helyen a lengyel Michał Pośpiech végzett UrbanCONE (Városi toboz) nevű lebegő városi légtisztító gépével. A névválasztás a magasan a föld felett lebegő légtisztító gépek formájára utal, melyek megoldást kínálnak a városok egyre súlyosbodó légszennyezettségével járó problémára. Ultrakönnyű szerkezetének, valamint napelemekkel és cserélhető szűrőkkel ellátott csápjainak segítségével az épületek között szállva minden szennyeződéstől megszabadíthatná a városokat és otthonainkat.

edl donto parizs 2014 28.jpgA közönségdíjat közel 6 000 szavazat alapján a HERO egy videójátékhoz hasonló, szórakoztató levegőtisztító eszköz tervezője, a perui Fiorella Rios vehette át.

edl donto parizs 2014 25.jpg 

Nemzetközi elismerés és szakmai tapasztalat

 

Az Electrolux Design Lab lehetőséget teremt a fiatal, tehetséges tervezők számára, hogy munkájukat az egész világnak bemutassák. A versenyen induló designerek nem csak tehetségükkel hívhatják fel magukra a figyelmet, hanem lehetőségük nyílik nemzetközi szakmai kapcsolatok kialakítására, sőt inspiráló és kreatív ötleteikkel ösztönzően hathatnak a háztartási készülékek fejlesztésére is.

edl donto parizs 2014 11a.JPG 

A nyertes pályázó az 5 000 euró jutalom mellett, egy hat hónapos fizetett gyakornoki állást is kap az Electrolux globális tervezőközpontjában. A második díjazott 3000, a harmadik helyezett 2000, az online közönségszavazás nyertese pedig 1000 euró jutalomban részesült.

 

Út a nevezéstől a döntőig

 

A 12. alkalommal meghirdetett Electrolux Design Lab versenyre 74 országból 1700 nevezés érkezett, köztük 21 magyar pályamű. A formatervezést tanuló egyetemisták „A jövő egészséges otthonainak megteremtése” témakörben olyan kreatív koncepciókkal jelentkezhettek, amelyekkel egészségessé és fenntarthatóvá tennék a jövő otthonait. A szakaszokban zajló versenyen a nevezők közül szakértői zsűri választotta ki azt a 100+ pályázót, akik az első fordulóban a nagyközönségnek is bemutathatták pályamunkájukat. A második fordulóba a zsűri és a közönség 70+, az elődöntőbe pedig 35 pályázót juttatott tovább. A döntőben már csak 6 pályázó mérettethette meg magát. Köztük volt Kovács Apor (MOME) is, PETE elnevezésű koncepciójával.

edl donto parizs 2014 34.jpg

 

Magyar sikerek

 

Az elmúlt években több magyar versenyző is eredményesen szerepelt a Design Lab versenyen. 2003-ban Cosovan Tamás és Hosszú Gergely, 2007-ben pedig Szabó Levente lett az első helyezett. Miklósi Ádám egy formabontó sous-vide sütő tervével jutott a döntőbe 2011-ben, míg a 2013-as formatervezői versenyen Csernátony FanniSEAbreezekoncepciójával a legjobb 20 között végzett. A 2014–es pályázaton a száz legjobb közé bekerült Koczka KristófSPIC=elnevezésű pályamunkája, egy intelligens bioszféra terve is.

süti beállítások módosítása