Mindjárt itt is van a téli gumicsere-project. Aki időben lecseréli, viszonylag gyorsan túlesik e ceremónián (nem úgy, mint én tavaly), és biztonságban autózhatja át a kemény mínuszos időszakot is, tehát több szempontból is jól jár. (Szerző: Lukovics-Varga Anita)
Most a környezettudatos életmód, az újrahasznosítás, és szelektív hulladékgyűjtés világában, (meg biztosan éveim számának elkerülhetetlen növekedésével és a gyermekeinkre hagyott szép (?) világ kapcsán is) belegondoltam abba, mi lesz - többek között - azzal a halom használt gumival, amit már hasznosítani, újra felhasználni sem lehet többet.
Az elhasználódott gumiabroncsok óriási mennyiségű hulladékot jelentenek világszerte, csak Magyarországon 40-45 tonnára becsülik ezt az adatot.
A hulladékként begyűjtött használt abroncsok egy része még alkalmas használt abroncsként továbbértékesítésre, más részüket pedig a futófelület felújításával (újrafutózással) ismét használatra alkalmas állapotba lehet hozni. Ez a módszer egyébként a repülőgép futóművek abroncsainál különösen elterjedt, ezeket 7-9-szer is újrafutózzák „életük” során. Ez is mutatja, hogy a megfelelő technológiával felújított abroncsok egyáltalán nem másodrangú minőségűek. Ennek ellenére (a megjelenő olcsó új termékek miatt) a személygépkocsiknál az újrafutózás gyakorlatilag megszűnt.
Rengeteg területen nyílik lehetőség rá, hogy az abroncsokat akár egészben, akár feldarabolva hasznosítsuk. Egész abroncsok használhatók például hulladéklerakók geotextil szigetelésének leszorítására vagy tengeri búvóhelyek létesítésére a halak számára, játszóterek kialakítására vagy kikötői ütközőknek.
Felaprított alakban is sok felhasználási területe van a kinyerhető guminak. Például az építőiparban beton adalékaként kihasználható, hogy könnyebb, mint a kavics, illetve betonelemek közé helyezve rezgéscsillapítóként használható. Nagy mennyiségben azonban inkább az útépítés lehet a felhasználója a guminak. Akár utak alapozásában, akár gumiaszfalt formájában nagy mennyiségű hulladék anyag használható újra. Csendesebb, tartósabb (2-3-szor hosszabb az élettartama) és gyorsabban levezeti a vizet, mint a hagyományos aszfalt. Az alkotók szétválogatásával granulátum, lap vagy por formájában tovább hasznosítható gumihoz, beolvasztható acélhoz és anyagában hasznosítható textilhez lehet jutni.
A gumi részből készíthető műfüves futballpálya, rugalmas játszótér- vagy istállópadló, futópálya.
Az abroncsok elégetése elterjedten alkalmazott eljárás, elsősorban cementgyárakban. Fűtőértéke (9 kWh/kg) körülbelül megegyezik a szénével, kevesebb szén-dioxid keletkezése mellett, a keletkező mérgező füstgázokat pedig biztonságosan ki tudják szűrni. Nem is gondoltad volna, igaz?